Jak powinno wyglądać dobre logo?
Poradnik dla początkujących
Zakładasz firmę, prowadzisz bloga, jesteś początkującym artystą?
Potrzebujesz projektu logo, ale nie wiesz, jakie kryteria powinno ono stawiać?
Oto podstawowe zasady, którymi trzeba się kierować przy zlecaniu, bądź projektowaniu własnego logo.
Najprościej mówiąc logo to symbol, któremu często towarzyszy krótki napis. No właśnie najprościej, bo tak naprawdę jego stworzenie z pozoru wydaje się łatwe. Sama pracując w agencji reklamowej widziałam, jak wielu początkujących grafików unikało wykonania logo, ze względu na brak doświadczenia i wiedzy. Poniżej przedstawiam Wam kilka swoich, przez lata wypracowanych metod przy projektowaniu.
Od czego zacząć?
- Złap dystans. Wyłącz emocje i podejdź do tematu od strony odbiorcy (czyt. potencjalnego klienta) nie własnych upodobań, choć wiem, że to trudne.
- Research. Zbadaj branżę „od środka”, zobacz co robi konkurencja i zastanów się co robią źle, a co dobrze, w jakim kierunku chcesz iść, a w jakim nie. Pozwoli Ci to określić, jak widzisz daną branżę i jak ją chcesz pokazać (za pomocą logo).
- Cechy i skojarzenia. Zastanów się jakie skojarzenia i cechy ma budzić marka (np. przyjazne, luksusowe, finezyjne, trendy, poważne, stabilne, klasyczne, progresywne, korporacyjne, itp.)
- Nie bądź obojętny. Jesteś twórcą i znasz się na swoich fachu, jak nikt inny? Mimo wszystko nie możesz być obojętny na opinie z zewnątrz, to mogą być Twoi potencjalni Klienci. Należy wysłuchać, co do powiedzenia mają inni, a potem wysunąć wnioski, czy argumenty są na tyle mocne, by poprawić coś w projekcie.
- Kolorystyka. Jeśli masz jakieś sugestie, to zawsze warto o nich opowiedzieć projektantowi lub je określić na kartce za pomocą np. kolażu z powycinanych fragmentów gazet, tapet, materiałów, próbników itp. natomiast jeśli nie masz zdania na temat koloru, zostaw to fachowcom lub poczytaj trochę o psychologii koloru. Unikaj też użycia tych samych kolorów, co konkurencja.
Pamiętaj! Logo powinno zawierać jak najmniejszą ilość kolorów (o tym piszę dalej)
- Unikaj banału. Masz restaurację i zastanawiasz się nad wiodącym motywem w swoim projekcie? Nie musisz pokazywać od razu talerza, widelca czy czapki kucharskiej. Unikaj dosłowności, skup się na emocjach, jakie ma wzbudzić Twoja marka. Komunikuj skojarzenia abstrakcyjne, np. jeśli restauracja, którą posiadasz odwołuje się do tradycji, to skup się właśnie na niej, a nie na motywach kuchennych.
Powiedzieć o logo, że jest ładne to zdecydowanie o wiele za mało.
Logo jest podstawowym elementem każdej marki, najbardziej istotnym w budowaniu całej identyfikacji wizualnej. Będzie Ci ono towarzyszyć przez długi czas na każdych materiałach firmowych, dlatego napisze krótko: na logo nie warto oszczędzać! Dobre logo sprzedaje lepiej niż tysiące słów, ofert itp. Jest pierwszym komunikatem , jaki trafia do Twojego odbiorcy.
Jak zatem prawidłowo ocenić logo, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty?
- Logo powinno być czytelne. Ma być widoczne zarówno z daleka, jak i z bliska. U niej zatem cienkich linii i zbyt wielu elementów na małej przestrzeni.
- Logo powinno być unikalne. Brzmi jak banał, ale chyba nie chcesz, żeby Twoje logo wyglądało tak jak wiele innych. Musisz się wyróżnić, jeśli chcesz trafić do swoich odbiorców.
- Logo powinno być minimalistyczne. Logo powinno zawierać symbol, skrót myślowy. Im prościej pokazane, tym mniej traci na sile, bo staje się lepiej przyswajalne, a co za tym idzie łatwiej zapamiętywalne.
- Logo powinno być uniwersalne i ponadczasowe. Pomimo ciągle zmieniających się trendów logo powinno pozostawać silne i mocne wraz z upływem lat, ponadto musi być dopasowane do różnych nośników i wyglądać dobrze zarówno na t-shircie jak i wizytówce.
- Czcionka. Krój czcionki powinien być odpowiednio dobrany do charakteru Twojej firmy. Font musi być też czytelny na małym formacie.
Jeśli zlecasz wykonanie logo (i nie zapłaciłeś za nie symboliczne 100 zł) to powinieneś od niego egzekwować :
- Wszystkie formaty logo, rastrowe (jpg, png, psd) jak i wektorowe (eps, ai, pdf, svg). Będziesz potrzebować logo zarówno do internetu, jak i do druku.
- Logo w wersji pionowej i poziomej (alternatywny rozstaw logo będzie Ci potrzebny np. do oznakowania długopisów, wtedy kwadratowa wersja będzie niemożliwa do zrealizowania.
- Opis kolorów. Tak naprawdę logo powinno być jednokolorowe. Taka wersja przyda Ci się, gdy będziesz zlecać haft na koszulce lub wykonanie stempla. Jednak przy dzisiejszym rozwoju druku ciężko jest zdecydować się tylko na jeden kolor. Dlatego projekt powinien zawierać kilka dopuszczalnych wariacji kolorystycznych, z dokładnym określeniem kolorów RGB, CMYK, PANTONE czasem RAW czy zastosowaniem gradientu.
- Skrócona identyfikacja wizualna, a w niej zawarta oprócz kolorystyki i układu logo informacja, na jakim tle można nakładać logo, obszar chroniony, czyli wolna przestrzeń wokół logo. Dzięki identyfikacji wizualnej zostaje zachowana jednolita wizualizacja różnych projektów od różnych projektantów. Ułatwia to pracę projektantom i pozwala zachować jeden styl projektowanych materiałów, dzięki czemu nie musisz martwić się, że Twoje logo będzie co chwilę zmieniać kolor i unikniesz dyskusji z drukarnią, jaki kolor CMYK czy PANTONE mają zastosować. Wystarczy przesłać im identyfikację przed realizacją projektu.
Jak widzisz projekt logo to nie tylko prosty znaczek symbolizujący Twoją firmę, tak naprawdę na jego projekt składa się dużo więcej czynników, niż te wypisane powyżej.
Czy sądzisz, że projekt wart 100 zł zawiera wszystkie elementy o których wspomniałam wcześniej?